Papier to podstawowy element w każdym biurze. Potrzebny jest każdego dnia np. do notowania, drukowania czy kopiowania. Przydaje się nie tylko papier ksero, ale i notesy czy zeszyty. Warto przy tym zadbać o odpowiednią ich jakość.

Rodzaje papieru biurowego

W biurze wykorzystuje się wiele rodzajów papieru. Niektóre wykorzystywane są częściej, a inne rzadziej. Dużą popularnością cieszy się przede wszystkim papier ksero o gramaturze 70-80 g/m2. Wykorzystywany jest on do kopiowania i drukowania. Sprawdza się w przypadku wszystkich urządzeń biurowych. Stosuje się go także do korespondencji. Na rynku dostać można także papier ksero o gramaturze rzędu 200-250 g/m2. Jest on na ogół bardzo biały. Sprawdza się w przypadku drukarek laserowych i atramentowych.

W biurze powinno się też znaleźć miejsce dla kolorowego papieru ksero. Jest ona barwiony w masie celulozowej. W sklepach dostać go można w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru. Jego barwa najczęściej odporna jest na starzenie.

Nowością w sklepach jest papier ksero sprzedawany w rolkach. To produkt bezdrzewny i niepowlekany, który produkowany jest bez udziału chloru.

Papier A4 oraz inne popularne rozmiary

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem papieru jest format A4. Posiada go zwykły papier ksero. Nieco mniejszy jest format A5, a większy A3. W Polsce arkusze formatu A są zdecydowanie najczęściej spotykane. A4 to format papieru ksero, A5 zeszytów i brulionów, a A6 ulotek reklamowych. Rzadziej spotkać się można z formatem B. Popularny jest raczej w branży drukarskiej. Format C wykorzystywany jest w kopertach. Zobacz papier ksero w ofercie sklepu alibiuro.pl.

Papier biurowy

Jaki papier do drukarki atramentowej?

Papier do drukarki atramentowej jest specyficzny. Na ogół ma gramaturę około 70 g/m2. Powinien posiadać odpowiednią strukturę, która ułatwia wchłanianie tuszu w papier. Wykorzystać w tym przypadku można nawet zwykły papier ksero.

Zastosowanie papieru kancelaryjnego

Popularność papieru kancelaryjnego w ostatnich latach zmalała. Spotkać go można w sklepach coraz rzadziej. Niekiedy nazywa się go również papierem podaniowym. Służy bowiem przede wszystkim do pisania podań i innego rodzaju pism urzędowych. Stosowany bywa w szkołach. Obecnie jednak coraz częściej wykorzystuje się do tego celu klasyczny papier ksero. Klasyczny papier kancelaryjny ma format A3 i kratkę. Jego gramatura to około 60 g/m2.

Odpowiedni papier wizytówkowy

Wizytówki można wydrukować nawet samodzielnie nawet za pomocą odpowiedniej drukarki laserowej i atramentowej. Wystarczy mieć pod ręką odpowiedni papier. Papier wizytówkowy musi mieć wysoką gramaturę około 200-250 g/m2. Dzięki temu wizytówki są twarde i wytrzymałe, co minimalizuje ryzyko ich zniszczenia czy zgniecenia. Poza tym wizytówki drukowane na takim papierze wyglądają doskonale. Na ogół stosuje się w tym przypadku gładki papier kredowy, który dobrze sprawdza się w druku cyfrowym. Dobrze sprawdza się w przypadku wizytówek, bo jest idealnie gładki, a przy okazji skutecznie odbija grafikę i tekst. Dostępny jest w dwóch wersjach do wybory - matowej i błyszczącej.