Regularne niszczenie różnego typu dokumentów w firmie to obowiązek, który regulowany jest przez polskie i unijne przepisy. Tyczy się to także informacji na takich nośnikach jak twarde dyski, a nie tylko informacji zgromadzonych na papierze. Dostępne są niszczarki, które poza niszczeniem dokumentów papierowych, niszczą także płyty CD, DVD czy karty kredytowe. Taki zabieg blokuje możliwość odtworzenia informacji.

Różnego typu niszczarki można zakupić w wielu odmiennych cenach. Jest to urządzenie z którego korzystają nie tylko duże firmy. Najniższy przedział cenowy dla niszczarek, które mają takie funkcje jak niszczenie dokumentów płyt CD, DVD i kart kredytowych to okolice 90 złotych.

Niszczarka do zadań specjalnych

Obecnie dostępne niszczarki posiadają wiele dodatkowych funkcji, za pomocą których możliwe jest niszczenie papieru, płyt CD, DVD, Blu-ray, kart płątniczych, folli, a ponadto zszywek czy nawet spinaczy biurowych. Dzięki tym funkcjom nie jest potrzebne rozpinanie dokumentów przed ich utylizacją. Większość urządzeń posiada oddzielne ostrza, jedne do niszczenia papieru, inne do płyt i kart. Pewne modele posiadają także osobne pojemniki na ścinki papierowe czy pozostałości po nośnikach.

Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ilość dokumentów, które można zutylizować za jednym razem. Każda niszczarka posiada informację odnośnie tego, ile może pociąć kartek papiery oraz płyt CD. Ważnym parametrem jest również moc silnika, czy głośność, z jaką urządzenie działa. Tak samo istotna jest pojemność kosza na odpady. To szczególnie istotne w średnich i większych biurach, gdzie dokumenty niszczone są regularnie. 

Ważna jest też kwestia bezpieczeństwa, która określana jest przez normy DIN, zalecana dla dokumentów o zróżnicowanym stopniu tajności. Tyczy się to oczywiście wszystkich form informacji, zarówno tych na papierze, jak i tych na nośnikach elektronicznych. Wszyscy producenci powinni podać informację, na jakie ścinki zniszczone zostaną płyty CD, karty, a także kartki papieru. 

Niszczarka do papieru

Najpopularniejsze modele niszczarek wielofunkcyjnych

Jednym z najtańszych modeli jest Media-Tech Shredder MT215, który mieści się w przedziale od 87 do 133 zł. Radzi sobie z papierem, foliami, płytami CD i DVD, a także kartami kredytowymi. Ten model tnie dokumenty na paski o szerokości 7 mm. Posiada kosz na odpady o pojemności 7l, który jest wspólnym pojemnikiem dla wszystkich ścinek. Głośność tego modelu to 74 dB, a sam model sprawdza się w użytku domowym oraz małych biurach.

Esperanza Razor EN103 mieści się w przedziale cenowym od 122 do niecałych 200 zł. Posiada trzy poziomy bezpieczeństwa DIN, rozcina dokumenty na ścinki. Posiada spory kosz, o pojemności 18l, który jest wspólnym zbiornikiem dla wszystkich odpadów. Esperanza Razor jest w stanie zutylizować papier, karty kredytowe, płyty CD i DVD, a także dyskietki, BluRay czy zszywki. Dodatkowo wyposażony jest w blokadę bezpieczeństwa, która chroni przed uruchomieniem bez kosza. Model ten posiada 24-miesięczny okres gwarancji.

Dahle 22084 PaperSafe to model nieco droższy, którego ceny oscylują w granicach od 490 do 733 zł. Wyposażony jest w duży, 25-litrowy kosz i oddzielne pojemniki na ścinki po kartach i płytach oraz papierów. Wytwarza głośność o wysokości 68 dB, a podczas jednorazowego użycia jest w stanie pociąć 8 kartek A4. Wyposażona jest w trzeci poziom bezpieczeństwa DIN, czyli ten, który przeznaczony i zalecany jest dla nośników danych z poufnymi informacjami.

Fellowes 90s to zdecydowanie jedna z droższych niszczarek, której cena wynosi od 980 do ponad 1550 zł. Dokumenty rozcinane są na paski, których szerokość wynosi 5,8 mm. Utylizuje dokumenty wraz z zszywkami i spinaczami biurowym o niewielkich rozmiarach, a także płyty CD i DVD i karty płatnicze. Posiada aż 34-litrowy kosz oraz osobne pojemniki na powstające odpady. Wyposażony jest w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość wycofywania w sytuacji zbyt dużej ilości kartek, posiada diody, które informują o nadmiernym stanie koszu lub jego braku. Ten model posiada także ochronę przed odpryskami, które wytwarzane są w procesie niszczenia kart czy płyt.Urządzenie jest objęte 2-letnią gwarancją, a noże, które otrzymujemy w zestawie posiadają gwarancję na aż 5 lat. Idealna niszczarka dla firm o średniej wielkości.

W przypadku przechowywania dokumentów na nośnikach danych, zainwestuj w urządzenie, które pozwoli je skutecznie usunąć. Jest to wymóg prawny, którego niewypełnienie może nieść za sobą odpowiedzialność cywilną lub karną. 

Socialmedia

Warte uwagi

5 najlepszych produktów do przechowywania...

Utrzymanie porządku w dokumentach jest zdecydowanie prostsze przy zastosowaniu praktycznych akcesoriów, które pomogą nam posegregować rachunki, umowy bądź faktury. Koniec z problemami...