Segregatory

Segregator od dawien dawna należy do biurowych niezbędników, gdyż dzięki niemu dokumenty zawsze są poukładane na swoim miejscu, a w biurze panuje prawdziwy porządek. Zbudowany jest ze sztywnej kartonowej lub plastikowej okładki, która została wyposażona w specjalne klamry do wpinania przekładek, skoroszytów lub przedziurkowanych stron dokumentów. Nadają się do przechowywania dokumentów każdego rodzaju i są powszechnie używane nie tylko do użytku biurowego.

Występują różne rodzaje segregatorów, różnica między nimi polega na wymiarach okładki, a więc i przechowywanych w segregatorze dokumentów. Największą popularnością cieszą się te w rozmiarze A4, gdyż to właśnie w tym formacie przechowywana jest większość dokumentów i pism. Na rynku dostępne są także segregatory w formacie A3 i A5 odpowiednio do większych i mniejszych formatów dokumentów. Kupując segregator warto zwrócić uwagę na grubość jego grzbietu - cecha ta determinuje ile koszulek czy dokumentów będzie on w stanie pomieścić. warto zwrócić uwagę również na mechanizm wpinania kartek oraz liczbę klamer, które natomiast determinują utrzymywanie dokumentów, aby te były jak najlepiej w jednym rzędzie. 

Dziurkacze

Dziurkacze to kolejny niezwykle ważny element wyposażenia biurowego. Posiadają na ogół dwa ostrza do wykonywania otworów, których średnica wynosi 5,5 mm. Zapewniają one pełną kompatybilność przygotowanych za ich pomocą dokumentów z typowymi segregatorami posiadającymi dwa ringi, albo ze skoroszytami z wąsami.

Dziurkacz

Przy zakupie dziurkacza należy zwrócić uwagę na maksymalną liczbę dziurkowanych za jednym podejściem kartek. Często parametr ten koreluje z wielkością samego dziurkacza, który na ogół może przedziurkować od 20 do nawet 60 kartek. Występują urządzenia dziurkujące mające wyższy parametr ilości dziurkowanych kartek, ale są to już dziurkacze archiwizacyjne i wysokowydajne. Niezwykle istotne jest, aby dziurkacz posiadał dość mocną konstrukcję, a przy tym był ergonomiczny i estetyczny. Dziurkacze mogą być wykonane z metalu, albo mieć ramię wykonane z niełamliwego plastiku lub pokryte antypoślizgową gumą.

Dziurkacze mają na ogół tzw. ogranicznik formatu, zaznaczone wymiarami pożądanego formatu A4, A5 lub A6. Ogranicznik jest wbudowany w urządzenie i bywa wielce przydatnym akcesorium. Pozwala on na regulowanie pozycji kartki w zależności od wybranego formatu i zapewnia właściwą precyzję podczas dziurkowania, dzięki czemu wszystkie dziurkowane kartki po wpięciu w segregator układają się równo...

Porządny dziurkacz powinien być wyposażony w, umieszczony w podstawie, pojemnik na ścinki - dzięki niemu na stanowisku pracy panuje porządek. Trzeba więc pamiętać o tym, że czym większy mamy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie go opróżniać. Producenci często stosują w dziurkaczach również takie rozwiązania jak szuflada na ścinki oraz antypoślizgową podeszwę, która uziemia dziurkacz i nie rysuje powierzchni blatu. 

Ważną funkcją dziurkacza jest możliwość zablokowania ramienia w poziomie, co znacznie oszczędza miejsce jego przechowywania. Szeroki wybór dziurkaczy biurowych znajdziesz na alibiuro.pl