Oświetlenie to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o komfortowej i bezpiecznej pracy w biurze. Nieodpowiednie światło może uczynić pracę mniej wydajną, a także doprowadzić do pogorszenia się wzroku, rozkojarzenia i bólów głowy. To tylko niektóre z dolegliwości, które czyhają na nas w związku ze złym oświetleniem stanowiska pracy.

Sposób oświetlenia danego stanowiska jest ujęty w przepisach BHP i zależy przede wszystkim od przeznaczenia stanowiska. Zgodnie z normą PN-EN 12464-1, określającą standardy oświetlenia w miejscach pracy we wnętrzach, minimalny poziom natężenia światła dla danych stanowisk pracowniczych wynosi kolejno:

500 luksów - w miejscach, w których pisze się ręcznie, obsługuje komputery, przetwarza dane, a także w pokojach spotkań i salach konferencyjnych

300 luksów - recepcje i pomieszczenia, w których segreguje się i kopiuje dokumenty

200 luksów - wszelkie archiwa i magazyny

Ważny jest również stosunek natężenia światła przy przechodzeniu pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami. Jeśli jest większy niż 5:1 to oczy mogą mieć problem z szybką adaptacją do nowych warunków. Należy więc dokładnie rozważyć jak rozplanować biuro, by nic nie przeszkadzało w swobodnej pracy.

Niekorzystny niedobór światła słonecznego

Oświetlenie dzielne jest niesamowicie wręcz ważne. Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do światła dziennego. Jego brak drastycznie obniża jakość naszej pracy, powoduje problemy ze snem i pogarsza jakość życia. Pozornie może się wydawać, że nie ma to większego znaczenia czy pracujemy przy świetle zwykłym czy sztucznym, ale nasz organizm bardzo to odczuwa. Bez światła słonecznego nasz organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Zaczynamy być drażliwi, senni, płaczliwi, męczymy się znacznie szybciej. Mamy także nagłe spadki nastrojów. Od światła dziennego zależy wydajność pracowników - trzeba im koniecznie je zapewnić.

Lampy sufitowe do biura

Skuteczne uzupełnienie światła dziennego

Niezależnie od ilości światła dziennego, każdy pracodawca ma także obowiązek zapewnić swoim pracowniom oświetlenie elektryczne, które będzie służyć do uzupełnienia naturalnego. Jest to ważne w przypadku pochmurnej pogody, czy krótkich zimowych dni. Oprócz standardowego oświetlenia głównego, każdy pracownik powinien mieć dostęp do światła skierowanego bezpośrednio na stanowisko jego pracy.

Wszechogarniające światło ogólne

Światło ogólne sprawdzi się dobrze w pomieszczeniach biurowych, gdzie każdy wykonuje podobny typ pracy. Tego rodzaju oświetlenie wykorzystywane jest zazwyczaj przez cały dzień, warto więc wybrać jak najbardziej energooszczędne żarówki. Można zainteresować się technologią LED, która zużywa mało prądu, a daje świetnej jakości światło.

Światło miejscowe - oświetlenie do zadań specjalnych

Niektórzy z pracowników, np. pracujący do późnych godzin nocnych mogą potrzebować dodatkowego oświetlenia. Powinniśmy zapewnić im lamkę na biurko, lub specjalne światło kierunkowe, które będzie doświetlało jego stanowisko, jednocześnie go nie rażąc.

Wybór dobrego oświetlenia - to proste!

Prawidłowe oświetlenie biura jest niezwykle ważne dla samopoczucia pracowników i wydajności ich pracy. Nie można tego zlekceważyć i należy wykonać je jak najlepiej.

Socialmedia

Warte uwagi

Rakieta na orbitę z piórem astrograficznym

Projekt, który był tworzony przez cztery lata, pióro Astrograph jest z pewnością jednym z bardziej unikalnych artykułów piśmienniczych, jakie widzieliśmy na Office Supplies Blog! Pióro...