Kupno papieru do drukarki może być dużym wyzwaniem. Jeśli będzie on źle dobrany, to można stracić na jakości druku, a i urządzenie może nam się popsuć. Warto więc dowiedzieć się od specjalisty, jaki papier będzie dla nas najlepszy. Wśród różnych papierów znajdziemy papier uniwersalny, papier do druku atramentem, do druku laserowego czy do druku igłowego.

Większość osób używa papieru uniwersalnego o gramaturze 90g/m2. Taki papier nadaje się przede wszystkim do drukarek atramentowych i laserowych. Jest tani, ale jednocześnie nie daje zbyt dobrej jakości wydruku. Dużo lepiej sprawdzi się także w drukarkach laserowych. W atramentowych, tusz może zbyt głęboko wchodzić w strukturę takiego papieru i efekty drukowania mogą okazać się przeciętne, a próby drukowania zdjęć mogą dać nam nieostre elementy.

Bardzo popularny jest również papier powlekany, który ma na sobie specjalną warstwę z żywicy lub polietylenu. Powlekany jest z jednej lub z dwóch stron. Bardzo dobrze zatrzymuje atrament, dzięki czemu nie wnika on tak mocno w strukturę papieru. Można na nim uzyskać dużo lepsze, bardziej realistyczne kolory, a tusz nie będzie się rozmazywał. Gramatura najczęściej jest od 90 do 200 g/m2 Papier, który używany jest najczęściej występuje w formacie A4. Bez problemu więc zmieści się do każdej drukarki. W razie potrzeb, zawsze można na zamówienie załatwić papier w innym formacie do wydruków np. krajobrazów.

Gdy mówimy o papierze, musimy wziąć pod uwagę głównie jego: format, gramaturę, grubość, gładkość oraz jasność i białość.

Format - Są to wymiary papieru. Szerokość i długość kartki. Najpowszechniejsze są kartki w formatach A4, A3 i A5. Standardowy papier A4 ma wymiary 210x297 mm. Arkusz A3 ma natomiast wymiary 297x420 mm. Jest stosowany nieco rzadziej, ale dalej jest ogromnie popularny, gdyż większość drukarek ma możliwość wydruku na kartce tych rozmiarów. Format A5 o wymiarach 148x210 jest spotykany bardzo rzadko wśród papierów ksero.

Parametry papieru

Gramatura - Określa ile waży jeden metr kwadratowy papieru i wyraża się w g/m2. Od gramatury papieru zależy jego objętość właściwa, wytrzymałość i grubość. Papier o wysokiej gramaturze jest mniej przezroczysty, grubszy i bardziej wytrzymały Standardowo używane w biurach papiery posiadają gramaturę 80 g/m². Dostępne są także grubsze, których gramatura wynosi 90 g/m² i cieńsze - 60 lub 75 g/m².

Grubość - Grubość standardowo używanych papierów do ksero to około sto dziesięć mikronów. Od grubości kartki zależy to jak sztywny on będzie i jak łatwo będzie się zaginał. Grubość ma ogromny wpływ na trwałość

Gładkość - Papier powinien być jak najbardziej gładki. Patrząc na kartkę z profilu, nie powinna ona mieć żadnych różnic miedzy najwyższym i najniższym punktem. Im większa gładkość, tym lepsza jakość wydruku.

Przezroczystość - Jeśli papier jest przezroczysty, to wydrukowany tekst będzie widoczny po drugiej stronie arkusza. Przezroczystość powinna więc być jak najmniejsza.

Białość i jasność - Im bielszy papier tym lepszy kontrast wydruku, co ma ogromne znaczenie dla kolorowych wydruków.

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wybrać przybory biurowe? cz. I

Każda osoba pracująca na co dzień w biurze przyzna, ze otacza ją mnóstwo przyborów biurowych. W biurze wykorzystuje się długopisy, kartki i akcesoria, których dobór nie zawsze może...